Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A Windows története: II. Bemutatkozik a Windows 1.0

Tíz részes sorozatunkban feldolgozzuk a Windows történetét!

1982–1985: Bemutatkozik a Windows 1.0

  • A Windows operációs rendszer  első változat  1985. november 20-án jelent meg.
  • Microsoft – a grafikus felhasználói felületek iránti érdeklődésre adott válaszként – az MS-DOS operációs rendszeréhez egy kiegészítő komponenst készített, amely teljesen megváltoztatta a személyi számítógépekhez kapcsolódó világot. Ez a komponens a Windows volt.
  • Ez a fejlesztés során Interface Manager (felületkezelő) kódnéven fut, kezdetben ezt szánták végleges névnek is, de végül a Windows mellett döntöttek, mert a panelek, más néven ablakok (angolul „windows”) képezték az új rendszer alapját.
  • Az első változat nagyon egyszerű grafikát használt, és valójában egy új felhasználói felület volt az MS-DOS-hoz, nem önálló operációs rendszer.
  • A Windows 1.0 magában foglalt néhány asztali alkalmazást, beleértve egy MS-DOS fájlkezelő alkalmazást, egy órát, egy naptárat, egy kartotékkezelőt és telekommunikációs programokat, melyek a felhasználók napi tevékenységének segítésére szolgáltak.
  • Emlékszik a hajlékonylemezre és a kilobájtra? A Windows 1.0 minimum 256 kilobájt (KB) memóriát, két darab kétoldalú hajlékonylemezt és egy grafikus adapterkártyát igényelt. A DOS 3.0 vagy újabb verziójának használatához, illetve több program párhuzamos futtatásához 512 KB memória és merevlemez volt szükséges.

 

4 Tovább

A Windows története: I. A kezdetek

Tíz részes sorozatunkban feldolgozzuk a Windows történetét!

A Windows történetének hajnalán a munkahelyén még mindenki írógépet használt, a dokumentumok lemásolásához stencilgépet vagy indigót kellett használni. 1975-ben azonban Bill Gates és Paul Allen céget alapítottak Microsoft néven, amely akkor még csak egy volt, a sok induló számítástechnikai vállalkozás között.

Öt évvel később az IBM megkereste a Microsoftot a „Chess” (sakk) fedőnevű projekttel kapcsolatban, amelynek hatására a Microsoft egy új operációs rendszer fejlesztésébe kezdett, amelyet  „MS-DOS” névre keresztelnek (az MS-DOS a Microsoft Disk Operating System rövidítése). Amikor az IBM 1981-ben kiadta első MS-DOS-t futtató számítógépeit, a szélesebb közönség egy gyökeresen új nyelvet ismerhetett meg. A „C:” beírása és más rejtélyes parancsok a mindennapos munka részeivé váltak, a felhasználók pedig megismerhették a fordított perjel billentyűt.

Az alkotók ugyanakkor arra a következtetésre jutottak, hogy bár az MS-DOS hatékony, de sokak számára túl bonyolult, hiszen megfelelő használatához fejből ismerni kell a szöveges felületen begépelhető parancsokat. 

Ezzel a felismeréssel indult el a világ legnépszerűbb operációs rendszerének évtizedes útja..

(folytatjuk..)

2 Tovább

microsoft

blogavatar

A Windows 8 megérkezett! Ismerkedj meg vele!

Utolsó kommentek